KØMEN.

KØMEN

Útulna u Bílého Labe

ateliér Hlaváček a Čeněk

autoři: Anna Blažková, Erik Ebringer, Julie Kopecká, Michael Košař, Michaela Křižáková

Je nás pět, máme rádi hory, stěžujeme si na neustálé sezení u počítače a ztrácení se ve virtuální realitě. Proč se tedy po hlavě a bez rozmyslu nevrhnout do stavby nové útulny do Krkonoš?

Od pramene Bílého Labe nás turistická cesta vede přes nejkrásnější výhledy na nejvyšší horu Krkonoš až do zalesněného údolí ke Špindlerovu mlýnu. Na stoupající a klesající cestě narazíme na nespočet zajímavých přírodních úkazů. Jedním z nich je Balvanový vodopád, překvapivý zlom na malém toku Bílého Labe. V jeho blízkosti stojí trouchnivějící áčková útulna. Je schovaná mezi stromy a otevírá se do dětského hřiště s ohništěm a několika lavičkami.

Koutek v závětří na dohled od vodopádu i od cesty nemůžeme pustit z hlavy, naši novou útulnu proto umisťujeme na místo té stávající. Navrhujeme útulnu zakrytou stromy a pevně zasazenou v Krkonošské krajině. Inspirací pro tvar byl samotný Balvanový vodopád, do kterého byl ještě nedávno vklíněn velký balvan, šutrák, kámen… Kámen zároveň vnímáme jako nedílnou součást struktury hor, je to materiál, který tvoří Krkonoše, je to podklad, který zachytává život.

Nepravidelná, ale kompaktní struktura vytváří pocit bezpečí a úkrytu, světlé dřevo kontrastuje s plechovým opláštěním a špatným počasím. Útulnu lze prohlédnout skrz, větším oknem kolemjdoucí nahlížejí dovnitř, návštěvníci jím vyhlížejí na nebe, když čekají, až se zlepší počasí. Menší okno poskytuje pohled mezi stromy k Bílému Labi. Pod okny jsou umístěny dvě lavice s opěrkami, zkosenými stěnami útulny. Fasáda z falcovaného plechu odolá horským podmínkám, díky zvolenému materiálu bude stárnout a měnit svůj vzhled stejně, jako kámen porůstá mechem.

 

KÖNCEPT.

V místě stávající útulny je Balvanový vodopád, který byl, společně s reliéfem Krkonošských skal, inspirací ke vzniku konceptu – kamene.

 

LØKALITA.

Nahrazujeme trouchnivějící útulnu, která se nachází 45 minut chůze od Špindlerova mlýna na toku Bílého Labe. Okolo prochází značená turistická trasa směrem k Luční boudě a dále na Sněžku.

 

 

SITUÅCE.

Přímo u útulny je dětské hřiště, naučné cedule, ohniště a malý přístřešek. Ze hřiště se dá kolem útulny projít až k Balvanovému vodopádu.

 

KÖNSTRUKCE.

Nosná konstrukce je z CLT panelů – křížem lepené dřevo ze smrkového masivu. Veškeré desky jsou vyřezány na CNC fréze a spojeny lepidlem a vruty. Desky dodala a vyřezala firma Stora Enso.

Útulna má dvě okna – jedno malé vpředu a druhé menší vzadu. To proto, aby se dalo prohlídnout skrz ní až do lesa.

Fasáda je řešena z falcovaného plechu – ve variantě čistý hliník, od firmy PREFA.

 

FUNKCÆ.

Slouží nejen pro všechny, kteří si přišli do hor odpočinout nebo jen zdlábnout svačinu, ale také pro ty, kteří hledají úkryt před deštěm, vánicí či medvědem.

 

 

Kámen jako nedílná součást Krkonošské přírody a „stavební kámen“ hor. Vznikla zalamovaná útulna, tvarem podobná balvanu, která svým vzhledem zapadá do okolí a nijak neruší celkový dojem.

Stavte se, je to od Špindlu co by kamenem dohodil!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *